Výstava vín s ochutnávkou 2017 v Podhoranoch.

 

Spolok vinohradníkov a priateľov dobrého vína Podhorany Mechenice a Obec Podhorany usporiadali už 11.ročník výstavy vín spojený s ochutnávkou. Hoci minulý rok nebol z hľadiska vinohradníkov veľmi vydarený, napriek to mu sa pred tri  trojčlenné komisie dostalo k hodnoteniu 133 vzoriek vína. Pochvalu si zaslúži organizačný výbor aj registračná komisia za opäť vydarené podujatie, ktoré ocenila aj početná verejnosť z našej obce i okolia.

Odborné degustačné komisie ohodnotili vzorky a na základe ich záverov vyhlásili nasledovné výsledky :

Titul „šampióna“ získali v kategórii :

  • bielych vín –  Vladislav Čepílek, Výčapy-Opatovce 298, Sauvignon blanc
  • červených vín – AGROVINOL s.r.o.  Vinodol, Alibernet roč.2015 VZH
  • ružových vín  –  Ema Fikselová, Horné Lefantovce 121, Frankovka modrá rosé, roč. 2016

 

Titul „ najlepšie víno obce Podhorany“ získali v kategórii :

  • bielych vín – Mgr. Július Šrank , Podhorany-Sokolníky Devín,roč.2016,NZ
  • červených vín –  Andrej Fülöp, Podhorany-Sokolníky 136 Alibernet, roč.2015, VZH

 

Najvyššie hodnotené víno

  • červené víno – ALIBERNET,roč.2015,VZH : Andrej Fülöp, Podhorany-Sokolníky 136

 

Najvyšší počet vystavovaných vzoriek / 7 /  :

  • Zoltán Fülöp , Podhorany-Mechenice. 129

Všetci ocenení obdržali okrem diplomov tiež prekrásne plakety. Samotní vystavovatelia a súťažiaci, ako aj laická verejnosť vysoko hodnotili organizačnú úroveň a tiež celkovú priateľskú atmosféru tohto vydareného podujatia .

Organizátori vyslovujú poďakovanie aj všetkým sponzorom, vďaka ktorým sa táto už tradičná akcia znova vydarila.  Dúfame, že ešte vo väčšom počte sa stretneme aj v budúcom roku na 12. ročníku ochutnávky a oceňovania úrody a náročnej práce vinohradníkov z Podhorian i milých hostí z okolia.

Na záver si pripomeňme pravdivú myšlienku o zlatom moku :

„ Vo víne je všetko, bolesť, utrpenie aj radosť z víťazstva. Je v ňom aj muž aj žena a preto je veľkou pravdou, že víno je muníciou života.“

 

Dovidenia o rok , p r i a t e l i a !

Ing. T. Košťál

 

Fotografie z výstavy vín 2020 si môžete pozrieť v galérii

\

Sú to dva týždne, čo bola poškodená vahadlová studňa. Tento víkend, t.j. v nedeľu, sa zišli ľudia z Podhorian, ktorým nie je ľahostajný  smutný osud vahadlovej studne. Každý, komu záleží na skrášľovaní našej obce, priložil v niečom ruku k dielu. Výsledkom je, že vahadlová studňa  už  stojí v plnej svojej kráse ako predtým. Príjemne ma prekvapili nezávislí kandidáti na poslancov do OZ, ktorých  som vôbec ani neoslovil a priznám sa úprimne, ani som s nimi nerátal. Zaistili v lese výrub stromu, dopravu, prípravu na osadenie vahadla na pôvodné miesto a autožeriav. Týmto činom dokázali, že sú správni kandidáti na post poslancov a záleží im na skrášlení našej obce. Občania Podhorian ďakujú všetkým, ktorí pomáhali pri obnove a zvlášť Norbertovi Kissovi, Ing. Štefanovi Kňaškovi, Ing. Mariánovi Ragasovi a Mgr. Danielovi Bihányovi. Verím, že tento pekný čin ocenia obyvatelia Podhorian vo voľbách.
Prajem Vám šťastnú ruku pri komunálnych voľbách do OZ 10. novembra 2018.

Hlasujte s rozumom a vyberajte srdcom.

S pozdravom bývalý poslanec, vinohradník a slobodný občan Podhorian z Mecheníc
Zoltán Fülöp.

P.S. Na nenávistné príspevky nereagujem. Je to pod moju úroveň. Ale nedá  mi to. Teraz spravím výnimku. Kopli ste si do mňa a to sa vám podarilo. Lebo inšie ani nedokážete. Aj toto svedčí o charaktere a duchovnej chudobe prispievateľov. Najprv si zistite a overte fakty a nielen z počutia od malého chlapca a potom  mu to celé ,,zhltnete aj s navijakom“. Položte si sami pre seba otázku. Čo som spravil pre svoju obec? Aby ste dlho nemuseli rozmýšľať, napoviem. NIČ!

Klebety, ohováranie
vznikajú zo závisti,
ktorá je najväčšou
formou uznania.
Pretože, najviac
Vás odsudzujú zato,
čo Vám závidia.
Úprimnosť je drahý
dar, dar ktorý od
lacných a hlúpych
ľudí nemôžeš
čakať.

 

 

Výstava vín s ochutnávkou 2017

Výstava vín s ochutnávkou 2017 v Podhoranoch

 

Výstava vín 2016

X. ročník Výstavy vína v Podhoranoch 2016

Fotografie z výstavy si môžete pozrieť kliknutím na tento odkaz

Výstava vín 2015

IX. ročník Výstavy vína v Podhoranoch 2015

Fotografie z výstavy si môžete pozrieť tu

Zoltán Fülüp
Podhorany-Mechenice
951 46

mobil: 0905 606 752
email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Publikácia Rodný môj kraj na stiahnutie tu:

Novodobá história sa začala písať až po revolúcii v roku 1989, presnejšie v roku 2001. Kedy niekoľko nadšencov z nášho obyvateľstva sa rozhodlo postaviť kaplnku sv. Urbanovi, patrónovi vinohradníkov. Keď už kaplnka bola hotová, samozrejme sa musela celá cesta patrične k nej opraviť a spevniť. Cesta bola v takom stave, že v prípade nepriaznivého počasia, hlavne na jar alebo cez jeseň pri výdatných  dažďoch, nebola prejazdná kvôli vode a blatu. Povrch cesty bol vysypaný kamennou drťou od konca dediny až do vinohradov. Prvé slávnosti sa tam konali 25. mája 2001, na sviatok sv. Urbana. Odvtedy sa každý rok až doteraz táto tradícia zachováva. Okolo kaplnky sa spravili terénne úpravy, čím sa vytvoril veľký areál s veľkou plochou, na ktorej sa vybudoval prístrešok, prírodný amfiteáter s javiskom, ktorý slúži pri celebrovaní sv. omše ako aj pre účinkujúcich folklórnych skupín a hudby. Tak isto je tam miesto aj pre stanovú poľnú kuchyňu a výčap. V prípade nepriaznivého počasia je postavený veľký stan pre návštevníkov. Veľký táborový oheň, ktorý nesmie chýbať, tiež má svoje miesto. Oslavy  sa ako vždy končia veľkolepým ohňostrojom, ktorý je vidno aj z okolitých dedín. V roku 2010 sa cesta ešte vylepšila hlavne na vinohradníckom kopci navozením asfaltovej  drte, ktorá sa vibračným valcom zhutnila a zrovnala. Následne boli na niektorých miestach do nej vložené oceľové žľaby pre odtok dažďovej vody. Cesta sa každý rok, hlavne na jar,  pripravuje a  udržuje na ďalšie oslavy sv. Urbana.