Výstava vín s ochutnávkou 2017 v Podhoranoch.

 

Spolok vinohradníkov a priateľov dobrého vína Podhorany Mechenice a Obec Podhorany usporiadali už 11.ročník výstavy vín spojený s ochutnávkou. Hoci minulý rok nebol z hľadiska vinohradníkov veľmi vydarený, napriek to mu sa pred tri  trojčlenné komisie dostalo k hodnoteniu 133 vzoriek vína. Pochvalu si zaslúži organizačný výbor aj registračná komisia za opäť vydarené podujatie, ktoré ocenila aj početná verejnosť z našej obce i okolia.

Odborné degustačné komisie ohodnotili vzorky a na základe ich záverov vyhlásili nasledovné výsledky :

Titul „šampióna“ získali v kategórii :

  • bielych vín –  Vladislav Čepílek, Výčapy-Opatovce 298, Sauvignon blanc
  • červených vín – AGROVINOL s.r.o.  Vinodol, Alibernet roč.2015 VZH
  • ružových vín  –  Ema Fikselová, Horné Lefantovce 121, Frankovka modrá rosé, roč. 2016

 

Titul „ najlepšie víno obce Podhorany“ získali v kategórii :

  • bielych vín – Mgr. Július Šrank , Podhorany-Sokolníky Devín,roč.2016,NZ
  • červených vín –  Andrej Fülöp, Podhorany-Sokolníky 136 Alibernet, roč.2015, VZH

 

Najvyššie hodnotené víno

  • červené víno – ALIBERNET,roč.2015,VZH : Andrej Fülöp, Podhorany-Sokolníky 136

 

Najvyšší počet vystavovaných vzoriek / 7 /  :

  • Zoltán Fülöp , Podhorany-Mechenice. 129

Všetci ocenení obdržali okrem diplomov tiež prekrásne plakety. Samotní vystavovatelia a súťažiaci, ako aj laická verejnosť vysoko hodnotili organizačnú úroveň a tiež celkovú priateľskú atmosféru tohto vydareného podujatia .

Organizátori vyslovujú poďakovanie aj všetkým sponzorom, vďaka ktorým sa táto už tradičná akcia znova vydarila.  Dúfame, že ešte vo väčšom počte sa stretneme aj v budúcom roku na 12. ročníku ochutnávky a oceňovania úrody a náročnej práce vinohradníkov z Podhorian i milých hostí z okolia.

Na záver si pripomeňme pravdivú myšlienku o zlatom moku :

„ Vo víne je všetko, bolesť, utrpenie aj radosť z víťazstva. Je v ňom aj muž aj žena a preto je veľkou pravdou, že víno je muníciou života.“

 

Dovidenia o rok , p r i a t e l i a !

Ing. T. Košťál

Publikácia Rodný môj kraj na stiahnutie tu:

Novodobá história sa začala písať až po revolúcii v roku 1989, presnejšie v roku 2001. Kedy niekoľko nadšencov z nášho obyvateľstva sa rozhodlo postaviť kaplnku sv. Urbanovi, patrónovi vinohradníkov. Keď už kaplnka bola hotová, samozrejme sa musela celá cesta patrične k nej opraviť a spevniť. Cesta bola v takom stave, že v prípade nepriaznivého počasia, hlavne na jar alebo cez jeseň pri výdatných  dažďoch, nebola prejazdná kvôli vode a blatu. Povrch cesty bol vysypaný kamennou drťou od konca dediny až do vinohradov. Prvé slávnosti sa tam konali 25. mája 2001, na sviatok sv. Urbana. Odvtedy sa každý rok až doteraz táto tradícia zachováva. Okolo kaplnky sa spravili terénne úpravy, čím sa vytvoril veľký areál s veľkou plochou, na ktorej sa vybudoval prístrešok, prírodný amfiteáter s javiskom, ktorý slúži pri celebrovaní sv. omše ako aj pre účinkujúcich folklórnych skupín a hudby. Tak isto je tam miesto aj pre stanovú poľnú kuchyňu a výčap. V prípade nepriaznivého počasia je postavený veľký stan pre návštevníkov. Veľký táborový oheň, ktorý nesmie chýbať, tiež má svoje miesto. Oslavy  sa ako vždy končia veľkolepým ohňostrojom, ktorý je vidno aj z okolitých dedín. V roku 2010 sa cesta ešte vylepšila hlavne na vinohradníckom kopci navozením asfaltovej  drte, ktorá sa vibračným valcom zhutnila a zrovnala. Následne boli na niektorých miestach do nej vložené oceľové žľaby pre odtok dažďovej vody. Cesta sa každý rok, hlavne na jar,  pripravuje a  udržuje na ďalšie oslavy sv. Urbana.

Zoltán Fülüp
Podhorany-Mechenice
951 46

mobil: 0905 606 752
email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Vážení vinohradníci, vinári a priatelia dobrého vína. Vitajte na stránke vinohradníkov z Podhorian – Mecheníc

Spolok vinohradníkov a priateľov dobrého vína je dobrovoľné občianske združenie, ktoré združuje vinohradníkov, vinárov, záhradkárov, chatárov a sympatizantov nášho hnutia. Organizuje viaceré akcie propagujúce prácu vinohradníkov a vinárov v našej obci, ako aj propaguje a zviditeľňuje našu obec Podhorany.  

Poloha obce

Obec Podhorany sa nachádza asi 15 km na sever od Nitry. Presnejšie na druhej strane vrchu Zobor, smerom na Tribečské pohorie, ktoré sa potom tiahne na sever. Obec Podhorany, časť Mechenice sa rozprestiera pod vrchom Žibrica (617 m.n.m.), ktorý je dominantou Nitrianskej pahorkatiny a je známa starými, rímskými a avarskými opevneniami, umelými násypom, tzv. valom. Podľa historických záznamov za čias Marka Aurélia, rímska ,,legio fulminatrix˝ sa opevnila na vrchu Žibrica a dlhodobo sa bránila proti Markomanom. V jej úpätí vyviera Bartošov prameň (Bartos kút). Priamo nad dedinou sa týči kopec Hôrka (291 m.n.m), kde takisto pod ním vyviera ďalší prameň Horná studňa (Felsö kút). Tretí prameň sa nachádza smerom na sever v lokalite Hunták. Tieto tri pramene sa spoločne spájajú a vlievajú do rieky Nitra. Obec tvorili tri dediny a to Bádice, Mechenice a Sokolníky, ktoré v roku 1960 spojili v jeden celok s názvom Podhorany. V roku 2002 následkom referenda sa Bádice odčlenili. Zostávajúce dve obce teraz tvoria obec Podhorany s časťou Mechenice a Sokolníky. Mechenice sa prvýkrát spomínajú v II. Zoborskej listine z roku 1113 pod názvom Meczina, v písomnostiach Zoborského opátstva. V roku 2013 sme oslavovali 900. výročie našej obce a to znamená, že patríme medzi najstaršie obce v okolí Žibrice a Zobora. Mechenice boli starobylou usadlosťou, ako o tom svedčia archeologické nálezy, uložené v depozite Nitrianského múzea.